Kitle Lezyonu Nedir?
15 Mayıs 2024

Kitle Lezyonu Nedir?

Kitle Lezyonu Nedir, insanlarda bazı hastalıklardan kaynaklı olarak vücudunda meydana gelen değişimlere lezyon ismi verilmektedir. Kitle lezyonu çoğunlukla kişiye uygulanan testler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kitle lezyonu genellikle apse ya da tümör şeklinde ortaya çıkan kitlelere denilmektedir. Ayrıca vücutta bulundukları yere bağlı olarak hacimlerinin küçük ya da büyük olması şeklinde kitle lezyonları ismi verilir. Ancak bazı kitle lezyonları bulundukları bölgede hacimsel olarak çok fazla yer kaplamaz. Özellikle bu küçük kitle lezyonları bulunduğu yerdeki çevre dokulara herhangi bir bası etkisi göstermez. Çoğunlukla çevredeki olan kanların bütününü kendilerine doğru çekerler veya tam tersi olarak büzüşme reaksiyonu da bazen gösterebilmektedir. Kitle lezyonları çevresindeki bulunan normal dokulardan farklı olduklarından dolayı kolaylıkla bulunabilirler.

Kitle Lezyonu Nedir, En Çok Hangi Organlarda Olur, çoğunlukla kitle lezyonlarına sıklıkla beyinde, omurilikte, gözde, karaciğerde ve böbreklerde rastlanılmaktadır. Eğer omurilikte bir kitle lezyonu varlığı söz konusu ise kişinin beyninden gelen bütün sinir uyarılarını büyük ölçüde etkiler. Buna bağlı olarak her iki bacakta uyuşukluk ya da idrar yapmada zorluklar gözlemlenebilir. Kişinin göz bölgesinde meydana gelen kitle lezyonunda ise renk algılamada zorlanma ve görme bulanıklığı gibi belirtiler göstermektedir. Bazı kitle lezyonlarında bu durum farklıdır, herhangi bir etki ve rahatsızlık göstermez. Ancak ortaya çıkan bu kitle lezyonlarının mutlaka incelenmesi gerekmektedir.

Kitle Lezyonu Tanısı Nasıl Yapılır, kitle lezyonunun tanısının yapılabilmesi için özellikle kitlenin şekilleri, iç yapıları, kenarları ve çevredeki olan diğer doku farkları göz önünde tutularak değerlendirilmeye alınmalıdır. Çoğunlukla kişinin vücudunda ortaya çıkan bir hastalık sonrasında normal olan dokularda meydana gelen değişimler kitle lezyonuna ana emin hazırlamaktadır. Kitle lezyonunu sınıflandırmak için ilk şart kitlenin boyutu büyük önem taşımaktadır. Çünkü bazı kitle lezyonları iyi huylu olurken, bazı kitle lezyonları ise kötü huylu olabilmektedir. Kitle lezyonu özellikle dokuların kendi işlevsel yeteneğini yitirmesi ve çevredeki dokularda ortaya çıkan bozukluklar sonucunda kitle lezyonlarına sebep olmaktadır.

Kitle Lezyonu Tedavisi Nasıl Yapılır, çoğunlukla kitle lezyonlarının ilk tedavi aşaması cerrahi müdahaledir. Ancak bazı kitle lezyonlarında bu durum yalnızca ilaç tedavisi ilk aşamada kullanılabilir. İlaç tedavisi genellikle küçük çaplı olan kitle lezyonunda ilk tercihtir. Fakat bu kitle lezyonu iyice araştırıldıktan sonra ameliyat durumu söz konusu olabilir. Sonuç olarak hangi organda olursa olsun kitle lezyonu varlığı tespit edilmiş ise en kesin çözüm tedavisi olarak cerrahi müdahalenin uygulanması doğru bir karardır.

Kitle Lezyonu Nedir Yorumları

soru

Şindan

07 Mayıs 2024 Salı

Benim midemde lezyon kitle oluşmuş ancak doktorum 6 ay kadar beklememi istedi bu durumda beklemelimiyim yoksa herhangi bir cerrahi müdahale gerekiyormu

Cevap yaz
cevap

Hakime

07 Mayıs 2024 Salı

İyi günler. Doktorun ameliyat için beklemesi büyük ihtimal tedavi ile lezyonun geçme ihtimali. Sizde ameliyat için acele etmemelisiniz. Sizin için en uygun kararı doktorlar verecektir endişelenmeyin. Bitkisel tedavi yöntemleriyle tedavinizi sizde destekleyin ve moralinizi yüksek tutarak doktorunuza yardımcı olun. Bizlerde sizin için Allahtan acil şifalar diliyoruz.

cevap

Özgür Barış

07 Mayıs 2024 Salı

Lezyon vücudun birçok bölgesinde meydana gelen bir sorun olup daha iyi anlaşılabilmesi için MR çekimi gerekmektedir. İleri düzeyde tehlike oluşturması halinde ancak cerrahi müdahale yapılır. Sorunu daha iyi anlaşılması ve yorumlanması için mutlaka farklı doktorlara da başvurmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

cevap

Tüblek

07 Mayıs 2024 Salı

Sayın Şindan tek doktordan bunu duyduysanız ve sizi tatmin etmediyse bu cevap farklı doktorlara da başvurmanızı öneririz. Eğer doktorlar aynı görüş içerisindeyseler ilaçlı tedaviyi öngöreceklerdir. Ameliyatı son çare olarak tercih edeceklerdir. Bu nedenle verilen tedaviyi aksatmadan uygulayın. Umuyoruz ki doktorun da dediği gibi ameliyata gerek kalmadan eski sağlığınıza kavuşursun.

soru

Gülcan çarpan

30 Nisan 2024 Salı

Benim oğlumun beyninde 3.3cm bir lezyon tespit edildi ne olucak cok endiseliyim

Cevap yaz
cevap

Uğurlubay

30 Nisan 2024 Salı

Merhaba, endişenizi anlıyorum. İhmal etmeden doktora başvurmalısınız. Erken tanı ve müdahale her zaman önemlidir. Bu rahatsızlığa uygun olan tedavi ve ilacı doktorunuz size sunacaktır. İyi günler.

cevap

Demirdelen

30 Nisan 2024 Salı

5 santimden büyük lezyon oluşumu risk grubuna gireceği için şanslı sayılırsınız. Lezyon oluşumu daha fazla ilerlemeden önlem almanızda fayda var. Vakit kaybetmeden doktorunuzu danışarak uygun ilaçları kullanabilirsiniz. Lezyonun ilerlemesi halinde kötü huylu tümör haline gelebilir. Bu durum da cerrahi operasyonla ancak düzeltilebilir. Bu bakımdan erkenden doktorunuza danışmanızda fayda var.

cevap

Hafize

30 Nisan 2024 Salı

Gülcan hanım çok geçmiş olsun. Öncelikle oğlunuzun beynindeki lezyonun nerede bulunduğu çok önemli. Doktorunuzun bu konuda size bilgi verdiğini düşünüyorum. Lezyonun yeri oğlunuzun tedavi sürecini belirleyecektir. Doktor muhtemelen tedavi sürecini ilaçla veya ameliyatla olduğunu size söyleyecektir. Kalbinizi ferah tutun ve tıbbi tedaviye ek olarak bitkisel tedavi yöntemlerini de araştırarak uygulayın

soru

Esma

13 Nisan 2024 Cumartesi

Benim omurilikte kitle oluştu 4yıl önce bir cerrahi müdahale geçirdim şimdi yine var doktor yeni bir cerrahi müdahale gerekiyor dedi bundan sonra tekrar olur mu acaba

Cevap yaz
cevap

Sevim

13 Nisan 2024 Cumartesi

Bende de karın bölgesinde 48×15mm kitle lezyonu gözüküyor tehlikeli mi doktorlara güvenemedim dediklerine

cevap

Çağanak

13 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba, bu tip rahatsızlıkların ne aralıklarla ve ne zaman tekrar eder bilmek mümkün değil. Sizde bu durumu ihmal etmeden doktorunuza başvurmalı ve tedavisine başlamalısınız. Umarım bir daha tekrarlamaz. Gönlünüzü rahat tutun ve stresten uzak durun. Sağlıklı günler.

cevap

Yordam

13 Nisan 2024 Cumartesi

İyi günler Esma hanım. Kist problemi maalesef ki her zaman tekrarlama riski taşımaktadır. Bu nedenle sizde de doğal olarak bu problem endişeye sebep oluyor. Ama operasyon sonrası yada yıllar sonra kist tekrarlarmı tekrarlayamazmı bilinmez. Bunun cevabını doktorlar da veremez çünkü bu tamamen cevabı yaşanıp görülecek bir durumdur. Acil şifalar diliyoruz.

cevap

Özçınar

13 Nisan 2024 Cumartesi

Omurilik lezyonları tıpkı diğer lezyon türleri gibi ameliyat yoluyla alınmaktadır. Ancak ilerleyen süreçlerde ameliyat olunsa bile tekrardan kendisini gösterebilir. Kistin tam anlamıyla alınamaması, vücudun farklı noktalarına dağılmasına bağlı olarak kendisini yeniden gösterebilir. Bu yüzden de tekrardan cerrahi müdahale gerekebilir. Doktorunuzun tavsiyesi dışında hareket etmemeniz gerekmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hipoekoik Lezyon Sebepleri

Hipoekoik Lezyon Sebepleri

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cilt Lezyonları Nelerdir?

Cilt Lezyonları Nelerdir?

Tümöral Lezyon Nedir?

Tümöral Lezyon Nedir?

Kitle Lezyonu Nedir?

Kitle Lezyonu Nedir?

Solid Lezyon Nedir?

Solid Lezyon Nedir?

Meningiom Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Meningiom Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Benign Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Benign Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Böbrekte Kistik Lezyon Nedir?

Böbrekte Kistik Lezyon Nedir?

Güncel

Skuamöz İntraepitelyal Lezyon Nedir?

Skuamöz İntraepitelyal Lezyon Nedir?

Yumurtalık Kistik Lezyon Nedir?

Yumurtalık Kistik Lezyon Nedir?

Beyinde Kistik Lezyon Nedir?

Beyinde Kistik Lezyon Nedir?

Böbrekte Hipodens Lezyon Nedir?

Böbrekte Hipodens Lezyon Nedir?

Rahimde Lezyon Rahimde Oluşan Lezyonların Nedenleri

Rahimde Lezyon Rahimde Oluşan Lezyonların Nedenleri

İyi Huylu Memede Lezyonlar

İyi Huylu Memede Lezyonlar

Hiperekojen Lezyon Nedir?

Hiperekojen Lezyon Nedir?