Hiperintens Lezyon Nedir?
24 Haziran 2024

Hiperintens Lezyon Nedir?

Hiperintens Lezyon Nedir:

Hiperintens lezyonlar, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) teknikleri kullanılarak beyin ve omurilikte tespit edilen, belirli alanların normalden daha parlak görünmesi durumudur. Bu lezyonlar, çeşitli nörolojik hastalıkların, özellikle de multipl skleroz (MS) gibi demyelinizan hastalıkların tanısında önemli rol oynar.

Multipl Skleroz ve Hiperintens Lezyonlar:

Multipl skleroz (MS), merkezi sinir sisteminin en yaygın inflamatuar demyelinizan hastalıklarından biridir. MS tanısında MRG ve beyin omurilik sıvısı (BOS) bulguları önemli rol oynar. Ancak, sadece MRG bulgularına dayanarak MS tanısı koymak doğru bir yaklaşım değildir. T2 ağırlıklı MRG'de 9 veya daha fazla hiperintens lezyonun varlığı, MS ihtimalini düşündürebilir, ancak bu tek başına kesin tanı koydurmaz.

Hiperintens Lezyonların Görüntüleme Teknikleri:

Hiperintens lezyonlar, farklı MRG sekanslarında çeşitli şekillerde gözlemlenebilir:

  • T1 ağırlıklı kesitlerde hiperintens lezyonlar parlak olarak görünür.
  • T2 ağırlıklı kesitlerde ise hiperintens veya hipointens olabilirler.
  • Bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarında bu lezyonlar hiperdens olarak izlenir ve dikkatle takip edilmelidir.

MRG'nin Rolü ve Sensitivitesi:

MRG, beyaz cevher tutulumunda yüksek sensitiviteye sahiptir. T2 ağırlıklı sekanslarda görülen hiperintens lezyonlar, patolojik olarak demyelinizan alanlar olmasa bile, normal beyin dokusu gibi görünebilir. Bu durum, MRG'nin, henüz patolojik olarak tespit edilemeyen hafif derecedeki lezyonları bile gösterebileceğini düşündürmektedir.

MRG Takibi:

Haftalık olarak yapılan MRG tetkikleri, yeni T2 hiperintens lezyonların ortaya çıkması ile kontrast tutulmasının aynı zamana denk gelebileceğini veya hemen peş peşe gerçekleşebileceğini göstermektedir.

MS'in Erken ve Doğru Tanısı:

MS'in erken ve doğru tanısı, hızlı ve etkili tedavi olanakları sağlar. Bu, ileride oluşabilecek inflamasyonu ve potansiyel rahatsızlıkları önlemede büyük önem taşır. Ancak, sadece MRG ile tanı koymak mümkün olmadığından, hiçbir test MS'e spesifik tanı yöntemi olamaz. MRG, MS şüphesi olan kişilerde tanı koymak, izole klinik sendromu olan bireylerde olası MS'in erken tanısı, diğer klinik tanıların ekarte edilmesi, kısa ve uzun vadeli prognozun belirlenmesi, tedaviye yanıtın ve tedavi komplikasyonlarının tespit edilmesi gibi endikasyonlarla kullanılır.

Tıbbi Terimlerin Önemi:

Tıbbi terimler, çeşitli sorunları ve hastalıkları tanımlamak için kullanılır. Bu terimlerin doğru yorumunu yapmak, yalnızca doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir. Bu sebeple, tetkikleri isteyen doktorun, hastayı en iyi ve doğru şekilde bilgilendireceği unutulmamalıdır. MR raporlarında belirtilen terimlerin kesinlikle hekimler tarafından yorumlanması gereklidir.

Hiperintens Lezyon Nedir Yorumları

soru

Nurcan yener

04 Haziran 2024 Salı

5.parmakta 4×2 2.parmakta 6×4 boyutunda hiperintekens fokal nodul lezyonlar gozlenmektedir ayrica distal falanksta fraktur sekeli angulasyon var ameliyat gereklimi?

Cevap yaz
cevap

Dilhun

04 Haziran 2024 Salı

Evet, ameliyet gereklidir. Bu durum fonksiyon bozukluklarına, harekette zorluğa neden olur ve yaşamı olumsuz etkiler. Tedavi edilmemesi taktirde durum ilerler, yaygın ödem, şişlik, ağrı ve kireçlenmeler meydana gelir. Fazla ağır olmayan bu durum daha ileri zorlayıcı sonuçlara neden olabilir. Büyük bir risk ve problem yokken durumun irtadan kaldırılması iyi olur.

cevap

Suay

04 Haziran 2024 Salı

Nurcan Hanım, belirtmiş olduğunuz bu lezyonlar için 90 ihtimalle ameliyat gerekli olacaktır. Bu lezyonların birçoğu cerrahi operasyonlarla ortadan kaldırılabilmektedir. Özellikle ameliyatın yapılacağı alan parmak bölgesi olduğu için riskler oldukça azdır.

soru

özcan özyurt

01 Haziran 2024 Cumartesi

Hiperintens lezyonnedir

Cevap yaz
cevap

Emanullah

01 Haziran 2024 Cumartesi

Hiperintens lezyonlar, beyin bölgesinde oluşan ve insanlarda sık görülen lezyon türleri arasında yer almaktadır. Zamanla ilerleyerek beynin çalışma sistemini etkilemesi nedeni ile büyük belirtilerle sizlere rahatsızlıklar verecektir. Bu nedenle tedavileri aksatılmaması gereken önemli bir rahatsızlık olduğunu söylemek mümkündür.

cevap

Efdal

01 Haziran 2024 Cumartesi

Vücudunuzda bulunan bircok organda meydana gelebilen kitlelere verilen tıbbi isimdir. Hiperintes lezyon beyinde ortaya cıkan lezyonlar için kullanılır. Bu tür lezyonlar MR cekilerek fark edilebilir. Görüntülenen lezyon müdahale edilebilir yerlerde ise cerrahi müdahale ile alınır ve patalojiye gönderilerek iyi yada kötü huylu olup olmadığı belirlenir. Hekim tarafından hasta tedaviye alınır.

cevap

Pürçin

01 Haziran 2024 Cumartesi

Beyinde oluşan lezyon türlerinden birisidir. Birçok lezyon türü bulunmakta olup bu lezyonlar tıp literatüründe lezyonun boyutuna ve bulunduğu yere göre farklı isimlerle adlandırılmaktadır. Hiperintens lezyon türü de bunlardan birisi olup çok hafif düzeyde oluşan lezyonlara verilen genel addır. Fark edilebilmesi için MR çekimlerinde T1 ve T2 görüntülerine bakılması gerekir.

soru

Hanım celik

16 Mayıs 2024 Perşembe

İyi günler hocam sağ ve sol ayak altında nodüller ve fuzifrom genişlemesi tedavisi nedir bilgilendirir Deniz sevinirim tşk ederim

Cevap yaz
cevap

Okçun

16 Mayıs 2024 Perşembe

Bu nodüllerin büyümeden cerrahi müdahale ile alınması gerekir. Alınmazdığı taktirde bu nodüller büyüyebilir ve yaşam şartlarını olumsuz etkileyebilir. Fuziform genişlemeleri sonucu hastada ağrı, sancı, topallık, tabana düz basamama gibi durumlar görülebilir. Kronik gelişen bu rahatsızlığın teşhisi ve tedavisi oldukça kolaydır. Bundan dolayı, hayatıda olumsuz etkilediğinden, geciktirmeden müdahale edilmesi önem taşır.

cevap

Harman

16 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba, öncelikle bu gibi lezyon durumlarında cerrahi operasyonlardan önce ilaç tedavileri uygulanır. İlaç tedavileri uygulanırken bir yandan da lezyonlarda büyüme ya da küçülme olup olmadığını anlamak için periyodik muayeneler yapılır. Eğer lezyonlarda büyümeler görülüyorsa cerrahi operasyonlarla bu lezyonlar tamamen bulunduğu yerden alınır. Geçmiş olsun.

cevap

Abdüssemi

16 Mayıs 2024 Perşembe

Lezyon oluşumu vücudun farklı bölgelerinde görülen ve deri hastalıkları kategorisine giren bir hastalıktır. Nodüler, atrofi, tümör ve papül tarzında deride meydana gelen sertlik ya da yumuşama gibi durumlara göre oluşan sorunlardır. Lezyonun büyüklüğe göre farklı şekillerde müdahale edilmektedir. Tüm bu lezyon türleri ileri düzeylere ulaşmadan cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir.

soru

Gülseren akkurt

12 Mayıs 2024 Pazar

Milimetrik flair hiperintensiteleri nedemektir

Cevap yaz
cevap

Merih

12 Mayıs 2024 Pazar

Merhabalar. Milimetrik flair hiperintensler, beyin bölgesinde bulunan bir tür lezyonu işaret etmektedir. Ancak korkacak bir şey yok. Bu tür lezyonlar genellikle kalıtsal şekilde ortaya çıkar. Hekim tarafından anjiografi istenebilir. Böylece lezyon türü tam olarak saptanır ve tedavi uygulanır.

cevap

Özdemir

12 Mayıs 2024 Pazar

Milimetrik flair hiperintensitesi genellikle MR sonuçlarında ortaya çıkan kalp ve damar hastalıklarına bağlı olarak kendini gösteren bir lezyon türüdür. Bu durum beraberinde birçok rahatsızlığın belirtisi olarak karşılanmaktadır. Bunların en başında migren hastalığı gelmektedir. Ayrıca B12 eksikliği, guatr ve kansızlık gibi durumlar hiperintens lezyon oluşumunu etkilemektedir.

soru

Nurcan

02 Mayıs 2024 Perşembe

Mr çekindim nodül lezyon izlenmektedir bu ne anlama geliyor ne olur bana cevap verirmisiniz

Cevap yaz
cevap

Ulunay

02 Mayıs 2024 Perşembe

Nodül lezyonlar, sinir sisteminde en sık görülen lezyon türleridir. Genellikle omuriliğe yakın bölgelerde oluşsa bile vücudun diğer birçok organında da ortaya çıkabilir. Genellikle zamanında tedavi yapılır ise ortadan kaldırılabilir ve iyi huylu etkiler gösterdiği için ölümcül olarak sınıflandırılmaz.

cevap

Burkhan

02 Mayıs 2024 Perşembe

Geçmiş olsun. Nodüler lezyon oluşumunun öncelikle hangi organda ortaya çıktığı belirlenir ve tetkikler ile büyüklüğü saptanır. Eğer zararsız olduğuna kanaat getirilirse herhangi bir işlem yapılmaz. Eğer giderek büyüyen bir lezyon oluşumu varsa iğne ile sıvı alımı veya açık-kapalı cerrahi yöntemler ile müdahale edilir.

cevap

Rehayi

02 Mayıs 2024 Perşembe

Mr çekimi sonrası nodüler lezyon oluşması belirli hastalıklardan kaynaklı olarak ortaya çıkan oval ya da yuvarlak biçimde kitle halinde oluşan bir lezyon olduğunu gösterir. Yaklaşık 5 cm ve üzerinde olanlar büyük risk teşkil etmektedir. Öncelikli olarak oluşan kitlenin büyüklüğünü öğrenmelisiniz. Bunun içinde doktorunuzdan daha detaylı bilgi almalısınız. Geçmiş olsun.

soru

Hulya

29 Nisan 2024 Pazartesi

sol overde 14x4 boyut bir kac adet hipodes lezyon folikul kistim var arti sag lateral bitisinde 10x12 mm hipodens lezyon mevcuttu napmam lazim cevap iki sefer daha kadin hastaliklarindan ameliyat oldum korkuyoru cevap

Cevap yaz
cevap

Güzir

29 Nisan 2024 Pazartesi

Ovariyal kistler genellikle hormonal bozukluklardan kaynaklanır (Kişi kısır değildir, döl verimi düşer.) ve öncelikle ovaryumun alınmasındansa muayene, kontrol, ilaç tedavisi konusuna yoğunlaşılır. Bu kistler bazen kendiliğinden patlayabilir veya zamanla yeniden ortaya çıkabilir düzenli kontrol önemlidir. Hormon tedavisinde progesteron hormonu hastaya verilerek ovariyal siklus düzene sokulur. Durumun düzelmemesi halinde ovaryumlar alınır.

cevap

Salman

29 Nisan 2024 Pazartesi

Geçmiş olsun. Rahim kısmında bulunan sıvıdan dolayı bir doku bozulması ortaya çıkmış sanırım. Ancak bu dokunun rahimdeki dokuların yoğunluğundan daha az olduğu belirlenmiştir. Amaeliyat ile tedavi edilemeyen kistler olsada yaşam ve çevre koşullarınız da bu konuda etkili olabilir. Düzenli beslenin, stres yapmayın ve doktır kontrollerine devam edin.

cevap

Sanay

29 Nisan 2024 Pazartesi

Over kistler, bazen kendiliğinden bile ortadan kalkabilecek kistlerdir. Ancak side daha önceden de oluşmuş olan bir rahatsızlık odluğu için kendiliğinden ortadan kalkabilecek bir kist olmadığını anlayabiliyoruz. Doktor muayenesi sonrasında yine ameliyat gerekecektir.

soru

Ayse

11 Nisan 2024 Perşembe

Ii günler hocam MR sonucunda vertebra korpus ta 1 cm çapında hiperintens ne anlama gelir ne olur bilgi verirmisiniz

Cevap yaz
cevap

Zirve

11 Nisan 2024 Perşembe

Vertebralarda meydana oluşan hiperitens şuan büyük bir rahatsızlık doğurmasa bile, ileride yaşam şartlarını olumsuz etkiler. Bu yüzden erken teşhis ve uygun tedavinin uygulanması önem taşır. Tedavi süreci uzun bir ilaç tedavisi ve ilerlemiş bir durum söz konusuysa ameliyat ile devam eden olaylar dizisinden oluşur.

cevap

Neyzen

11 Nisan 2024 Perşembe

Beyin bölgesinde oluşan bu dokular, zamanla büyüyerek sinirsel rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Özellikle omuriliğe yakın bölgelerde ise daha erken tedavi edilmesinde fayda olacaktır. Siz de tedaviler için gerekli olan ilaçları düzenli bir şekilde kullanarak doktorunuzla irtibat halinde olmalısınız.

cevap

Muhiddin

11 Nisan 2024 Perşembe

Geçmiş olsun Ayşe Hanım. Mr sonucuna göre omur gövdesinde 1 cmlik yoğun doku oluşumu gözlenmiştir. Bu tür lezyon doku oluşumu erken tedavi ve doktor takibiyle giderilebilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyinde Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Beyinde Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Beyinde Kitle Lezyonu Nedir?

Beyinde Kitle Lezyonu Nedir?

Solid Lezyon Nedir?

Solid Lezyon Nedir?

Diş Etinde Lezyon Lezyonların Gelişesi

Diş Etinde Lezyon Lezyonların Gelişesi

Kitlesel Lezyon Nedenleri

Kitlesel Lezyon Nedenleri

Güncel

Cilt Lezyonları Nelerdir?

Cilt Lezyonları Nelerdir?

Güncel

Beyinde Kistik Lezyon Nedir?

Beyinde Kistik Lezyon Nedir?

Güncel

Kitle Lezyonu Nedir?

Kitle Lezyonu Nedir?