Akciğerde Lezyon Nedir? ve Neden Olur?
19 Haziran 2024

Akciğerde Lezyon Nedir? ve Neden Olur?

Akciğerde lezyon, birçok kez insanlar tarafından kötü bir şey olarak adlandırılmaktadır. Fakat akciğerde çıkarak insanlarda sorunlara neden olan lezyon için her zaman kanser sonucu verilmemelidir. Birçok farklı nedenler ile oluşabilecek olan lezyonlar bazen çok ciddi problemlerden kaynaklanmamaktadır. Fakat birçok zaman kişilerin karşısına kanser olarak çıkar. Akciğerde lezyon bazen de çok kolay bir sorunmuş gibi görünse de büyük sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Akciğerde lezyon sorunları özellikle şiddetli öksürük ile görüldüğü zaman kişinin iş ve sosyal hayatında problemlere yol açmaktadır.

Akciğerde Lezyonun Görülme Yaşı

Akciğerde lezyon genellikle ilerlemiş yaşlardaki kişilerde görülmektedir. Özellikle 50 yaş ve üstündeki kişilerde görülür. Akciğerdeki lezyonlar bu yaşlardaki kişilerde ölümcül sonuçlara da sebep olabilmektedir. Çünkü yaş ilerlemesi nedeni ile bu yaşlardaki insanlarda bu hastalık vücut bağışıklığı tarafından yenilemez. Akciğerin en büyük düşmanı sigaradır. Özellikle sigara kullanan insanlarda akciğerde lezyon çok sık rastlanabilecek bir durumdur. Kişinin sigara içmesi durumunda oldukça olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Akciğerin iç duvarına zarar vererek akciğerde lezyon ve iltihaplanmalara neden olur. Böyle bir durumda kişi muhakkak sigarayı bırakmalıdır. Tozlu veya dumanlı ortamlarda sürekli olarak çalışanlarda da bu tip sıkıntılar görülebilmektedir. Kişiler çalıştıkları tozlu ortamlarda koruyucu araçlar kullanmamaları nedeni ile de akciğer başta olmak üzere meslek hastalıkları yaşarlar.

Akciğerde Lezyon Belirtileri

Akciğerde lezyon belirtileri rahatsızlığın büyüklüğüne ve çeşidine göre değişebilmektedir. Kimi insanda çok büyük problemlere sebep olurken kimi insanlarda ise fazla ciddi boyutlara uzanmayabilir. Akciğer lezyonunda ortak belirti bu hastalığa kapılan hastaların hemen hemen hepsinde görülen öksürüktür. Görülen öksürükler kişilerde derinden gelen bir etki yaptığı için akciğerde yanma gibi bir duruma sebep olabilir. Eğer akciğerde lezyon sebebi ile ağızdan gelen kan var ise bu durum kişinin acilen doktora gitmesini gerektirecek farklı bir durumdur. Bir diğer belirti ise ses kısıklığı ve nefes darlığı oluşmasıdır. Kişilerin ummadıkları zaman nefes darlığı yaşamaları çok büyük problemler yaşamalarına sebep olacaktır. Aynı zamanda yutkunma güçlüğü, iştahsızlık, kilo kaybı, kanlı balgam ve göğüs ağrısı gibi problemlerin meydana gelmesi de görülmektedir. Bu gibi problemler bir günden fazla görülür ise kişilerde bu durum akciğerde lezyon sorunlarına sebep olabilmektedir.

Akciğerde Lezyonun Nedenleri

Akciğerde lezyonların birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenler arasında şunlar bulunmaktadır:
 • Sigara kullanımı
 • Tozlu ve dumanlı ortamlarda çalışma
 • Genetik faktörler
 • Enfeksiyonlar
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları
 • Çevresel faktörler
Akciğerde Lezyonun Teşhisi ve Tedavisi

Akciğerde lezyonun teşhisi genellikle görüntüleme yöntemleri ile yapılır. Bu yöntemler arasında röntgen, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) bulunmaktadır. Teşhis konulduktan sonra tedavi süreci başlar. Tedavi süreci lezyonun büyüklüğüne, yerine ve nedenine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tedavi yöntemleri arasında şunlar bulunmaktadır:
 • Cerrahi müdahale
 • Radyoterapi
 • Kemoterapi
 • Antibiyotik tedavisi (enfeksiyon kaynaklı ise)
 • Yaşam tarzı değişiklikleri (sigarayı bırakma, sağlıklı beslenme)
Sonuç

Akciğerde lezyon, birçok farklı nedenden kaynaklanabilir ve her zaman kanser anlamına gelmez. Erken teşhis ve uygun tedavi ile bu durumun üstesinden gelinebilir. Özellikle sigara kullanımının bırakılması ve sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi, akciğer sağlığını korumak için önemlidir. Eğer belirtiler fark edilirse, vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Tunay pınar

03 Haziran 2024 Pazartesi

Benim akciğerimde lezyonlar gozuktu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Ulaş

Akciğerde görülen lezyonu kanser olarak algılamak yanlış olur. Bu lezyon birçok nedenden dolayı oluşmuş olabilir. Lezyonun çıkardığı en büyük sorunlardan biride öksürüktür. Bu lezyonların tedavisine doktorunuz zaman kaybetmeden başlayacaktır. Bu tedaviye sizde destek olmak için istirahat edin, düzenli beslenin, uykudüzeninize dikkat edin ve huzurlu ortamlarda durmaya çalışın. Stresten kaçının

2. Cevap
cevap

Halil

Geçmiş olsun. Akciğerde oluşan lezyonlar erken evrede pek fazla belirti göstermezken ileri evrelerde kusma, bulantı ve vücut ağrıları olarak ortaya çıkar. Ayrıca yaşamsal riskleride ortaya çıkarır. Hekiminizle lezyonun büyümesinin takibini yapmanız ve en kısa sürede tedavi olmanızda yarar vardır.

3. Cevap
cevap

Yener

Tülay Hanım, Akciğer lezyonları ilk zamanlarda ciddi sorunlara neden olmadığı için basit bit problem olarak görülse bile zamanla daha da ilerleyerek kişide belirtiler gösterecek bir hale gelebilmektedir. Özellikle gerekli tedaviler yapılmaz ise sizi ciddi anlamda etkileyebilir. Görünen lezyonlar için tıbbi tedaviyi elden bırakmamalısınız.

soru

Elçin

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Çok fazla çalışmadanda olabilir mi yani kötü kokudan fln

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Öztan

Bu gibi rahatsızlıklar çok çalışmaktan ziyada çalışılan ortamla alakalı durumlardan kaynaklı olmaktadır. Özellikle aşırı tozlu ortamlarda ya da tekstil işleri gibi kimyasalların bulunduğu ortamlarda çalışan insanlarda çok sık karşılaşılan rahatsızlıklardandır. Üstelik tedavisi en zor organlardan biri de akciğerlerdir.

2. Cevap
cevap

Kunt

Merhabalar Elçin hanım öncelikle çok çalışmak konusuna değinelim. Çok çalışmak vücudu yıpratan ve sağlığını bozan bir durumdur. İş stresi adı altında birçok hastalık kişide baş gösterebiliyor. Kötü kokuya gelince güzel kokulu ferah ortamlarda kalmak tabiki vücut için çok daha faydalı. Rutubet ve nemli yerler kötü kokular solumak hastalık sebebidir.

3. Cevap
cevap

Ülker

Ağır iş yükü, ani ve beklenmedik hareketler lezyonu olumsuz etkiler. Bu durum hastalara zor anlar yaşatabileceği gibi oluşan sorun solunum yolunda meydana gelen enfeksiyonlara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu sebepten ötürü özellikle sigara içilen kirli ve tozlu ortamlardan uzak durmanız oldukça önemlidir.

soru

İzzet

03 Mayıs 2024 Cuma

Akcigerimde modüler lezyon var tedavisi var mı nasıl

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Oksay

Gelişen tıp dünyasında birçok hastalığın tedavisi mümkündür. Akciğerde lezyon hemen kanser anlamı taşımamalıdır. İyi huylu akciğer lezyonlarının tedavisi mümkündür. Bu süreçte hastadan beklenen soğuk kanlılıktır. Tedavinin olumlu sonuçlanmasına yine en büyük yardımcı hastadır. Bu nedenle tedavi aksatılmamalı ve kişi sağlığına dikkat etmelidir. Bol istirahat, temiz hava dengeli beslenme tedaviye yardımcıdır.

2. Cevap
cevap

Nevadir

İzzet bey öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Akciğerde bulunan lezyon için doktorlarımız gerekli müdahaleyi yapacaklardır. İlaç tedavisi uygulama ihtimalleri ameliyata göre daha fazladır. Bu nedenle tıbbi tedaviyi bitkisel tedaviyle destekleyin. Düzenli beslenin ve sigara kullanıyorsanız hemen bırakın. Sağlıklı yaşam umuyoruz ki iyileşme sürecinin başlangıcı olacaktır. Allahtan acil şifalar diliyoruz.

3. Cevap
cevap

Pelit

Halk arasında akciğer lekesi olarak da bilinen iyi huylu lezyonlara nodüler lezyon denilmektedir ve tedavisi de mümkündür. Bunun için ilk olarak nodülün radyoloji görüntüleri alınır. PET/CT kontrolü, iğne biyopsisi ve sigara içme geçmişi araştırılır. Gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra cerrahi müdahale için uygunluğuna karar verilir. Bununla birlikte bitkisel yöntemlere de başvurabilirsiniz.

soru

Tugtekin ciga

10 Nisan 2024 Çarşamba

Akcigerde 26×29 buyuklugunde lezyon oldugu soylendi bu bir kanser baslangicimi bilginiz icin tesekkur ederim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Orgunalp

Akciğerde bulunan lezyonlara cerrahi olarak yoğun bir müdahale sağlanamamaktadır. Ancak ağız yolu ile endoskopik cerrahi müdahaleler yapılır. Kanser olup olmadığı hakkında şuan lezyon türünü bilemediğimiz için net bir bilgi vermemiz yanlış olur. Bu tamamen patolojik inceleme sonrasında anlaşılabilmektedir. Geçmiş Olsun.

2. Cevap
cevap

Alphan

Akciğer kanseri kendini son evrede belli eden çok sinsi bir hastalıktır. Doktorunuzun size verdiği bilgi büyük önem taşımaktadır. Lezyonun tedavisi için nasıl bir sürecin sizi beklediği anlatılmıştır. Size tavsiyemiz tedavi sürecinde moralinizi yüksek tutmanız ve kendinizi kanser hissine kaptırmamanız. Allahtan acil şifalar diliyoruz. İyi günler.

3. Cevap
cevap

Barik

Lezyon, organlarınızın dokusunun bozulmasıyla başlayan bir problemdir. Henüz gelişme aşamasında da olabilir veya öyle kalabilir. Mutlaka doktorunuz bu lezyonun büyüyüp büyümesiğinin takibini yapacaktır. Geçmiş olsun

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Metastatik Lezyon Nedir?

Metastatik Lezyon Nedir?

Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Popüler İçerikler

Kitle Lezyonu Nedir?

Kitle Lezyonu Nedir?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hiperekojen Lezyon Nedir?

Hiperekojen Lezyon Nedir?

Omurilikte Lezyon Foramen Magnum Sendromu

Omurilikte Lezyon Foramen Magnum Sendromu

İntraepitelyal Lezyon Ne Demektir?

İntraepitelyal Lezyon Ne Demektir?

Böbrekte Kistik Lezyon Nedir?

Böbrekte Kistik Lezyon Nedir?

Solid Lezyon Nedir?

Solid Lezyon Nedir?

Güncel

Yumurtalık Kistik Lezyon Nedir?

Yumurtalık Kistik Lezyon Nedir?

Güncel

Skuamöz İntraepitelyal Lezyon Nedir?

Skuamöz İntraepitelyal Lezyon Nedir?

Meningiom Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Meningiom Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Nodüler Lezyon Nasıl Ortaya Çıkar?

Nodüler Lezyon Nasıl Ortaya Çıkar?

Beyinde Kitle Lezyonu Nedir?

Beyinde Kitle Lezyonu Nedir?

Karaciğerde Nodüler Lezyon Nedir?

Karaciğerde Nodüler Lezyon Nedir?

Cilt Lezyonları Nelerdir?

Cilt Lezyonları Nelerdir?

Kitlesel Lezyon Nedenleri

Kitlesel Lezyon Nedenleri

Karaciğerde Hipodens Lezyon Tanısı

Karaciğerde Hipodens Lezyon Tanısı

Hipoekoik Lezyon Sebepleri

Hipoekoik Lezyon Sebepleri

Benign Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Benign Lezyon Belirtileri ve Tedavisi